Warunkowe zwolnienie z dozoru – skróć dozór elektroniczny!

Orzeczona wyrokiem Sądu kara pozbawienia wolności nie musi zawsze wiązać się z koniecznością odbycia jej w zakładzie karnym. W przypadku, gdy kara nie przekracza 1 roku i 6 miesięcy skazany może starać się o jej wykonywanie w systemie dozoru elektronicznego. Wykonując karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego również można starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie.

Warunkowe zwolnienie z dozoru – skróć dozór elektroniczny!

Warunkowe zwolnienie z dozoru – przesłanki

Po odbyciu połowy orzeczonej kary można złożyć wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie (art. 78 §1 zd. 1 k.k.).  Zgodnie zaś z treścią:

art. 77 §1 k.k.

Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Zatem poza wymienioną przesłanką formalną jaką jest w tym przypadku odbycie połowy kary należy skupić się na przesłankach z art. 78 k.k. i należycie je uargumentować. Niezwykle istotne dla Sądu będzie zachowanie skazanego w trakcie wykonywania dozoru elektronicznego. Niebagatelne znaczne będzie miała również opinia kuratora sądowego, który sprawuje nadzór nad skazanym. Musi zatem istnieć przesłanka uzasadniająca pozytywną prognozę kryminologiczną wobec skazanego.

Warunkowe zwolnienie z dozoru – do jakiego sądu złożyć wniosek?

Wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru elektronicznego (SDE) należy złożyć do Sądu penitencjarnego (zatem Sądu Okręgowego), w okręgu którego Skazany ma miejsce stałego pobytu. Stanowi o tym art. 43 §1ln kodeksu karnego wykonawczego:

O warunkowym przedterminowym zwolnieniu skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego orzeka na posiedzeniu sąd penitencjarny, w którego okręgu skazany posiada miejsce stałego pobytu.

Dowiedz się więcej:

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru elektronicznego?

Wniosek taki może złożyć zarówno:

  • sam skazany,
  • obrońca skazanego,
  • sądowy kurator zawodowy

(podstawa prawna – art. 43 ln §2 k.k.w.).

Kiedy nie można skutecznie złożyć wniosku o warunkowe zwolnienie z dozoru elektronicznego?

Udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia nie jest dopuszczalne wobec skazanego, który odbywa w systemie dozoru elektronicznego zastępczą karę pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe (art. 43 ln §4 k.k.w.). Zatem przypadki, w których odbywana jest kara zastępcza pozbawienia wolności są ustawowo wyłączone z możliwości ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary.

Okres próby przy warunkowym przedterminowym zwolnieniu z SDE

Zgodnie z treścią art. 80 §1 k.k. – W razie warunkowego zwolnienia czas pozostały do odbycia kary stanowi okres próby, który jednak nie może być krótszy niż 2 lata ani dłuższy niż 5 lat.

Pozytywne rozpatrzenie wniosku skazanego wiąże się zatem z wyznaczeniem okresu próby w przedziale od 2 do 5 lat. Sąd rozpoznaje wniosek na posiedzeniu. Jeżeli w czasie orzeczonego okresu próby oraz po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby Sąd nie odwoła przedterminowego zwolnienia – taką karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego przedterminowego zwolnienia (art. art. 82 §1 k.k.)

W przypadku negatywnego rozpoznania wniosku przez Sąd na postanowienie takie przysługuje środek zaskarżenia w postaci zażalenia. Po odmowie przez Sąd warunkowego przedterminowego zwolnienia z reszty kary ponowny wniosek można złożyć po upływie 3 miesięcy od wydania postanowienia.

Podziel się:

Publikacje i materiały zamieszczone na niniejszej stronie są nieodpłatne. Treści mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, zaś zamieszczone informację nie stanowią porady prawnej, ani wykładni prawa. Informacje zamieszone mają charakter ogólny i nie budują stosunku klient – adwokat. Autor bloga nie odpowiada za szkody związane z zastosowaniem lub brakiem zastosowania informacji zamieszczonych na stronie. Treści stanowią jedynie prywatny pogląd autora (ze stanem prawnym na dzień publikacji). Ponadto autor bloga i administrator strony nie odpowiadają za treść komentarzy pozostawionych na blogu przez osoby trzecie.

Dowiedz się więcej na temat:

Prawo karne
Link został skopiowany