Renta z tytułu zwiększenia się potrzeb poszkodowanego art. 444 kodeksu cywilnego
Renta z tytułu zwiększenia się potrzeb poszkodowanego jest przewidziana przez ustawodawcę w art. 444 kodeksu cywilnego obok:
- renty z tytułu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy
- renty z tytułu zmniejszenia się widoków powodzenia na przyszłość.
Oczywiście mówiąc o zwiększeniu się potrzeb poszkodowanego należy porównywać stan poszkodowanego jaki istniał przed wyrządzeniem szkody tj. przed wypadkiem komunikacyjnym do stanu po wypadku.
Jeśli więc chcemy skierować do ubezpieczyciela sprawcy wypadku roszczenie o wypłatę renty z tytuły zwiększenia się potrzeb poszkodowanego należy te wyższe koszty wykazać. W praktyce będą to najczęściej zalecenia lekarskie oraz faktury imienne za:
- wizyty lekarskie lekarzy,
- rehabilitację;
- sprzęt rehabilitacyjny
- leki i suplementy diety
- środki sanitarno-higieniczne itp.
- wyższe koszty żywienia (dieta po zaleceniu lekarskim)
- koszty opieki.
Czas renty – z tytułu zwiększonych potrzeb poszkodowanego
Charakter doznanych obrażeń i konsekwencje urazu są najistotniejsze dla odpowiedzi na pytanie – czy renta będzie miała charakter czasowy, czy też stały. Stan zdrowia poszkodowanego po wypadku może się zmieniać, tak więc i zasadność zaspokajania potrzeb musi podlegać stosownej weryfikacji. Jeśli jednak dane i stałe koszty związane są z następstwem o charakterze nieodwracalnym, poszkodowany powinien ubiegać się o rentę stałą.
Na etapie przedsądowym Ubezpieczyciele podchodzą do roszczenia o wypłatę renty z dużą dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że jeśli istnieją faktyczne podstawy do jej uzyskania nie należy walczyć o nią w procesie sądowym. Roszczenie o rentę może być objęte w jednym pozwie po wypadku komunikacyjnym z innymi roszczeniami np. zadośćuczynieniem i odszkodowaniem za poniesioną szkodę.
Sądy wielokrotnie wypowiadały się już także w kwestii tego, że dochodzenie renty nie musi wiązać się z faktycznym ponoszeniem dodatkowych kosztów przez poszkodowanego. Innymi słowy należy przede wszystkim wykazać zwiększone potrzeby, które powstały na skutek urazów po wypadku, a nie fakt pokrycia tych potrzeb przez poszkodowanego. Poszkodowany w danej chwili może nawet nie posiadać środków na zaspokojenie zwiększonych środków. Przed skierowaniem roszczenia o rentę z tytułu zwiększonych potrzeb warto skontaktować się z adwokatem lub radcą prawnym, który pomoże zweryfikować podstawy do skutecznego ubiegania się o rentę.