Wybór leczenie po wypadku
Poszkodowani w wypadkach drogowych często wymagają pomocy specjalistów, zarówno podczas leczenia jak i rehabilitacji. Korzystanie ze świadczeń refundowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia może wiązać się z koniecznością wielomiesięcznego oczekiwania.
Wiele osób decyduje się na prywatne usługi i błędnie zakłada, że ubezpieczyciel nie zwróci poniesionych kosztów. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć problematykę dochodzenia roszczeń odszkodowawczych za leczenie prywatne.
Prawo poszkodowanego korzystania z leczenia prywatnego
W mojej ocenie Poszkodowany nie musi godzić się na wielomiesięczne wydłużenie leczenia tylko dlatego, że ma prawo do skorzystania z usług zdrowotnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pomimo faktu, że ubezpieczyciele usilnie starają się wykazywać przed Sądami, że poszkodowany nie powinien otrzymać zwrotu poniesionych kosztów leczenia, gdyż skorzystał z odpłatnych usług medycznych, to praktyka orzecznicza staje po stronie poszkodowanych.
Inaczej dochodziłoby do sytuacji, w której osoba nieubezpieczona byłaby w lepszej sytuacji, gdyż może ona korzystać tylko ze świadczeń prywatnych. Nie można przecież zakładać, że brak ubezpieczenia zdrowotnego staje na przeszkodzie dochodzenia roszczeń za poniesione w skutek wypadku szkody. Leczenie i rehabilitacja ma prowadzić do możliwie optymalnego efektu restytucyjnego niezależnie od obranej drogi.
Podstawa zwrotu leczenia prywatnego
Żądanie zwrotu kosztów za poniesione leczenie stanowi roszczenie odszkodowawcze, zaś swoją podstawę znajduje w przepisach kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 444 § 1 k.c.
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Poszkodowani powinni zatem patrzeć na zwrot – „pełne naprawienie szkody” w sposób szeroki. Przez pełną kompensację szkody należy rozumieć zwrot wydatków poniesionych na leczenie i rehabilitację. Poniesienie tych kosztów jest zatem celowe i konieczne ze względu na uszczerbek zdrowotny jakiego doznał poszkodowany przez czyn niedozwolony – jakim jest wypadek komunikacyjny.
Kiedy koszty prywatnego leczenia są uzasadnione i konieczne?
O uzasadnionych i koniecznych kosztach leczenia prywatnego możemy mówić jeżeli ich zakres wykracza poza świadczenia oferowane w ramach publicznej opieki zdrowotnej lub termin oczekiwania na ich nieodpłatne uzyskanie jest dalece nieadekwatny.
Należy wszakże pamiętać o celu naprawienia szkody – jakim jest możliwie pełne przywrócenie stanu zdrowia sprzed wypadku. Poszkodowany nie musi godzić się na wielomiesięczny ból i dolegliwości tylko dlatego, że świadczenie może być uzyskane w ramach NFZ.
W toku postępowania sądowego należy jednak wykazać, że podjęte działania były uzasadnione z medycznego punktu widzenia.
Jak udokumentować poniesione koszty prywatnego leczenia?
Poszkodowani po wypadkach komunikacyjnych często nie wiedzą jak we właściwy sposób udokumentować poniesione koszty leczenia prywatnego. Sam wypadek komunikacyjny i konieczność leczenia powoduje stres, w obliczu którego sprawy mało istotne schodzą na dalszy plan.
Udokumentowanie tych kosztów jest jednak łatwe i nie wymaga szczególnego zachodu. Najlepszym sposobem jest pobieranie faktur lub rachunków imiennych na dane poszkodowanego. Paragony, które nie są zindywidualizowane są najczęściej kwestionowane przez Ubezpieczycieli, którzy odmawiają wypłaty świadczeń powołując się na barak wykazania, że koszt został faktycznie poniesiony w związku z leczeniem danej osoby.
Czy można żądać jeszcze nieponiesionych kosztów leczenia?
Ustawodawca daje również możliwość do dochodzenia jeszcze nieponiesionych kosztów leczenia i rehabilitacji – tak zwanych kosztów przyszłych. Wcześniej powoływany przepis art. 444 §1 k.c. stanowi, iż
Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia.
Istnieją sytuację, w których poszkodowany zostaje skierowany na zabieg operacyjny lub specjalną rehabilitację, która nie jest refundowana w ramach ubezpieczenia. W takich przypadkach należy przedstawić ubezpieczycielowi zalecenie lekarskie wykonania takiego zabiegu wraz z powołaniem się na cennik podmiotu, w którym usługa ma być wykonana.
W szczególności dotyczy to szeroko pojętych zabiegów medycyny plastycznej, które mają zniwelować widoczne skutki wypadku komunikacyjnego. Poszkodowany nie ma obowiązku wykazywania, że nie może samodzielnie pokryć tego kosztu.
Prywatne leczenie po wypadku – podsumowanie
Podsumowując, poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może korzystać z prywatnej opieki zdrowotnej i żądać zwrotu poniesionych kosztów od ubezpieczyciela. Przysługuje mu również roszczenie o zwrot przyszłych kosztów leczenia.
Warto jednak pamiętać, że zwrot kosztów leczenia musi pozostawać w adekwatnym związku przyczynowo skutkowym z samym wypadkiem. W prawidłowym sformułowaniu roszczeń pomóc może radca prawny lub adwokat prowadzący sprawy odszkodowawcze. Profesjonalna pomoc już na wczesnym etapie postępowania likwidacyjnego pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów oraz stresu związanego w kontakcie z ubezpieczycielem.