Kradzież – przestępstwo z art. 278 kodeksu karnego

Najczęściej popełnianym przestępstwem w Polsce jest przestępstwo kradzieży. Tylko w 2023 r. złożono 105.604 zawiadomień o popełnieniu występku z art. 278 kodeksu karnego. Jaka kara grozi za dokonanie kradzieży?

Kradzież – przestępstwo z art. 278 kodeksu karnego

Kradzież – przestępstwo z art. 278 kodeksu karnego

Zgodnie z art. 278 k.k. kradzież definiowana jest jako zabór cudzej rzeczy ruchomej w celu przywłaszczenia. Mowa zatem o rzeczach, które mają wartość majątkową możliwą do wyrażenia w jednostce pieniężnej. Kradzież jest przestępstwem przeciwko mieniu, zaś jako przedmiot ochrony należy rozumieć własność i posiadanie rzeczy. Przestępstwo kradzieży można popełnić tylko przez działanie i ma ono charakter skutkowy, gdyż dla jego zaistnienia musi dojść do zmiany władztwa nad rzeczą. Kradzież należy zatem do przestępstw umyślnych popełnianych w zamiarze bezpośrednim. Pełne brzmienie art. 278 kodeksu karnego stanowi:

Art.  278 k.k. [Kradzież]

§1.Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§1a.  Tej samej karze podlega, kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą kartę uprawniającą do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.

§2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

§  3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1, 1a lub 2 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§3a. Kto dopuszcza się kradzieży szczególnie zuchwałej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

§5. Przepisy §1, 3, 3a i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii.

Kradzież to przestępstwo czy wykroczenie?

Kradzież zaliczana jest do tak zwanych czynów przepołowionych.  Oznacza to, że działanie sprawcy w postaci zaboru w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej traktowane będzie jako wykroczenie z art. 119 k.w. lub przestępstwo z art. 278  k.k. w zależności od wartości rzeczy. Jeśli wartość rzeczy, która podlega kradzieży przekracza wartość 800,00 złotych to taki czyn traktowany jest jako przestępstwo (występek). Kradzież rzeczy poniżej kwoty 800,00 złotych jest wykroczeniem z art. 119 kodeksu wykroczeń., zgodnie z którego treścią:

§1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.

§3. Jeżeli sprawca czynu określonego w §1 dopuścił się go na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.

§4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w §1, można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.


Wyjątkiem od wskazanych reguł jest kradzież broni, amunicji i materiałów lub przyrządów wybuchowych kiedy to niezależnie od wartości rzeczy kradzież kwalifikowana jest jako przestępstwo (zgodnie z art. 130 §2 k.w.). Analizując czy w danej sprawie mamy do czynienia z wykroczeniem czy też przestępstwem należy pamiętać o treści art. 12 §2 kodeksu karnego – Odpowiada jak za jeden czyn zabroniony wyczerpujący znamiona przestępstwa ten, kto w krótkich odstępach czasu, przy wykorzystaniu tej samej albo takiej samej sposobności lub w podobny sposób popełnia dwa lub więcej umyślnych wykroczeń przeciwko mieniu, jeżeli łączna wartość mienia uzasadnia odpowiedzialność za przestępstwo.

Kradzież typy kwalifikowane kradzieży

Wśród szeroko rozumianych przestępstw kradzież można wyodrębnić typy kwalifikowane (zagrożone wyższą sankcją karną) w postaci:

  • kradzieży z włamaniem (art. 279 §1 k.k.)
  • rozboju (art. 280 k.k.)
  • kradzieży rozbójniczej (art. 281 k.k.)
  • kradzież mienia znacznej wartości (art. 278 §1 i §2 k.k. w związku z art. 294 k.k.) – *mienie znacznej wartości to mienie, którego wartość w czasie popełnienia czynu zabronionego przekracza 200 000 złotych (art. 115 §5 k.k.)
  • kradzież rzeczy o szczególnym znaczeniu dla kultury (art. 278 §1 i §2 k.k. w związku z art. 294 §2 k.k.)

Kradzież a przywłaszczenie

W mowie potocznej pojęcie kradzieży często używane jest zamiennie z przywłaszczeniem. Należy jednak pamiętać, że na gruncie przepisów kodeksu karnego kradzież i przywłaszczenie to dwa odrębne przestępstwa przeciwko mieniu. Najprostszym rozróżnieniem jest działanie sprawcy – które przy występku kradzieży polega na zaborze cudzej rzeczy ruchomej w celu przywłaszczenia, zaś przy występku przywłaszczenia nie występuje element zaboru rzeczy lub prawa majątkowego (sprawca włada rzeczą lub prawem majątkowym właściciela).

Również przestępstwo przywłaszczenia, o którym mowa w art. 284 k.k. należy do czynów przepołowionych tj. przywłaszczenie mienia lub prawa majątkowego do kwoty 800,00 złotych stanowi wykroczenie, zaś powyżej ww. kwoty przestępstwo. Przestępstwo przywłaszczenia w typie podstawowym zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli zaś rzecz będąca przedmiotem przywłaszczenia była uprzednio powierzona sprawcy – to mamy do czynienia z typem kwalifikowanym przywłaszczenia tzw. sprzeniewierzeniem z art. 284 §2 k.k. zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zagrożenie karąkradzież

Podsumowując za kradzież w typie podstawowym (art. 278 §1 k.k.) zagrożona jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Coraz częściej zgłaszane są kradzieże przy wykorzystaniu kas samoobsługowych w sklepach. Należy pamiętać, że zachowanie polegające na wskazaniu przy kasie samoobsługowej tańszego produktu niż faktycznie kasowany nie stanowi oszustwa (jak często podaje się w mediach), zaś działanie takie kwalifikowane powinno być jako kradzież. Jeśli kradzież została popełniona na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek Pokrzywdzonego.

Podziel się:

Publikacje i materiały zamieszczone na niniejszej stronie są nieodpłatne. Treści mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, zaś zamieszczone informację nie stanowią porady prawnej, ani wykładni prawa. Informacje zamieszone mają charakter ogólny i nie budują stosunku klient – adwokat. Autor bloga nie odpowiada za szkody związane z zastosowaniem lub brakiem zastosowania informacji zamieszczonych na stronie. Treści stanowią jedynie prywatny pogląd autora (ze stanem prawnym na dzień publikacji). Ponadto autor bloga i administrator strony nie odpowiadają za treść komentarzy pozostawionych na blogu przez osoby trzecie.

Dowiedz się więcej na temat:

Prawo karne
Link został skopiowany