Wyrok Sądu Okręgowego w Koszalinie w sprawie escape room’u – finał wieloletniego procesu

Sąd Okręgowy w Koszalinie zakończył wieloletni proces dotyczący tragicznych wydarzeń w escape room’ie. Po przeprowadzeniu ponad 50 rozpraw i przesłuchaniu kilkudziesięciu świadków, w dniu 21 listopada 2024 roku ogłoszono wyrok.

Wyrok Sądu Okręgowego w Koszalinie w sprawie escape room’u – finał wieloletniego procesu

Obrona w sprawie karnej przed Sądem Okręgowym w Koszalinie

W toku postępowania przed Sądem Okręgowym w Koszalinie przeprowadzono szczegółowe postępowanie dowodowe. Obrońcy organizatora Escape room’u w sprawie karnej przed Sądem w Koszalinie tj. Adwokat Wojciech Janus oraz Wiesław Breliński w toku postępowania sądowego przedstawili szereg argumentów podważających zasadność stawianych zarzutów. Prokuratura wnioskowała o wymierzenie oskarżonym kar od 6 do 8 lat pozbawienia wolności.

Rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w Koszalinie

W finale procesu dotyczącego escape roomu w Koszalinie, Sąd orzekł wobec oskarżonych (organizatora i pracownika) kary w wymiarze 2 lat pozbawienia wolności oraz 10-letni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej usługowej związanej z kulturą, sportem, rozrywką i rekreacją. Pozostali oskarżeni otrzymali kary jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania na okres próby w wynoszącym 3 lata.

źródło: koszalininfo.pl

Aspekty prawne sprawy escape roomu w Koszalinie

Sprawa karna prowadzona przed Sądem Okręgowym w Koszalinie wymagała szczególnie wnikliwej analizy prawnej. Postawione zarzuty obejmowały dwa kluczowe aspekty: umyślne sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwo pożaru oraz nieumyślne sprowadzenie zdarzenia w postaci pożaru zagrażającego zdrowiu i życiu wielu osób przebywających w pomieszczeniach tego escape room’u. Kwalifikacja prawna czynów wymagała dokładnego rozważenia wszystkich okoliczności sprawy, z uwzględnieniem związku przyczynowo-skutkowego między działaniami oskarżonych a zaistniałymi skutkami.

Złożoność postępowania karnego przed Sądem Okręgowym w Koszalinie

Obrońcy w sprawie karnej w Koszalinie przeprowadzili kompleksową analizę zgromadzonego materiału dowodowego, który ostatecznie objął 40 tomów akt sprawy. W toku postępowania przeanalizowano szereg opinii biegłych z zakresu pożarnictwa, instalacji gazowych czy też sądowo lekarskich. Szczegółowej ocenie poddano również dokumentację techniczną obiektu, oraz obowiązujące w dacie zdarzenia przepisy związane z użytkowaniem obiektów i przepisami przeciwpożarowymi.

Znaczącą część materiału procesowego stanowiły zeznania świadków, uczestników gier, właścicieli innych escape roomów oraz przesłuchania biegłych. Obrońcy w sprawie karnej skrupulatnie weryfikowali każdy element materiału dowodowego, przedstawiając Sądowi argumentację prawną podważającą zasadność wnioskowanego przez Prokuraturę wymiaru kary.

Wyrok w sprawie escape room

W wyroku dotyczącym escape roomu w Koszalinie sąd orzekł również solidarnie nawiązki na rzecz pokrzywdzonych oraz zobowiązał oskarżonych, wobec których orzeczono kary z warunkowym zawieszeniem ich wykonania do informowania Sądu pisemnie, co 6 (sześć) miesięcy o przebiegu okresu próby. Wyrok nie jest prawomocny.

Podziel się:

Publikacje i materiały zamieszczone na niniejszej stronie są nieodpłatne. Treści mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, zaś zamieszczone informację nie stanowią porady prawnej, ani wykładni prawa. Informacje zamieszone mają charakter ogólny i nie budują stosunku klient – adwokat. Autor bloga nie odpowiada za szkody związane z zastosowaniem lub brakiem zastosowania informacji zamieszczonych na stronie. Treści stanowią jedynie prywatny pogląd autora (ze stanem prawnym na dzień publikacji). Ponadto autor bloga i administrator strony nie odpowiadają za treść komentarzy pozostawionych na blogu przez osoby trzecie.

Dowiedz się więcej na temat:

Prawo karne
Link został skopiowany